Simply the Best 21 Buenos Aires

STB 21: Bosch Tour 11 – Estrellas de Acero 3

Kickboxing series Simply the Best 21 takes place at Nina nightclub in Ituzaingo, Buenos Aires on July 22, featuring the A-List South American fighters battling out for WKN Argentine and International titles on FOX Sports, CN 23 and B1B TV.

In the main event Argentine Guillermo Benitez faces Brazilian Andres Garcete. The pair squares off in the scheduled for three rounds bout for WKN International Middleweight title.

Also on the card Alexis Grasso and Tomas Aguirre contest for WKN Argentine Super Featherweight title. In addition, Erik Miloc takes on his country-fellow Ezequiel Urquiza for WKN Argentine Bantamweight belt.

A special guest on the night is Argentine singer and model Cintia Alonso.

The full fight card and weigh-in photo report can be found below.

STB 21 fight card

WKN International Middleweight title / 3×3 mn
Guillermo Benitez (Argentina) vs. Andres Garcete (Brazil)

WKN Argentine Super Featherweight title / 3×3 mn
Alexis Grasso (Argentina) vs. Tomas Aguirre (Argentina)

WKN Argentine Bantamweight title / 3×3 mn
Erik Miloc (Argentina) vs. Ezequiel Urquiza (Argentina)

International rating bouts
Lightweight Nicolas Vega (Argentina) vs. Marcos Dal Jovem (Brazil)
Flyweight Melina Anfossi (Argentina) vs. Araceli Fornera (Paraguay)
Middleweight Flavio Robledo (Argentina) vs. Camilo Gallegos (Chile)
Super Featherweight Marcos Rios (Argentina) vs. Velber Silveira (Brazil)
Super Middleweight Juan Barrios (Argentina) vs. Victor Valenzuela (Chile)
Flyweight Gisela Luna (Argentina) vs. Aylin Sobrino (Chile)
Middleweight Juan Giudicce (Argentina) vs. Leonardo Fortes (Brazil)
Flyweight Tamara Fernandez (Argentina) vs. Jaquelin Ayala (Chile)
Super Light Heavyweight Ignacio Tenaglia (Argentina) vs. Francisco Martinez (Paraguay)
Lightweight Lucas Cisneros (Argentina) vs. Lucas Correa (Uruguay)

Argentine rating bouts
Super Middleweight Guido Otero (Argentina) vs. Juan Cruz Balbuena (Argentina)
Bantamweight Lucas Schefer (Argentina) vs. Cristian Dure (Argentina)
Featherweight Facundo Medina (Argentina) vs. Enzo Ganna (Argentina)
Featherweight Federico Gentiluomo (Argentina) vs. Dylan Salazar (Argentina)
Super Welterweight Leonardo De Oliveira (Argentina) vs. Jose Ruiz (Argentina)
Super Lightweight Nicolas Salas (Argentina) vs. Edgard Romero (Argentina)
Super Middleweight Nahuel Lopez (Argentina) vs. Alan Gotta (Argentina)
Middleweight Luis Giorgio (Argentina) vs. Facundo Suarez (Argentina)
Super Flyweight Julio Dominguez (Argentina) vs. Diego Camargo (Argentina)
Flyweight Julio Dominguez (Argentina) vs. Diego Camargo (Argentina)

MMA
Welterweight Gustavo Rodriguez (Argentina) vs. Alex Artigas (Brazil)

Weigh-in